Varış Verinize EmniyetleYolda Dinamik Olarak

TRW Otomotov'i satın aldıktan sonra ZF şimdi tedarikçi sektöründe en kapsamlı aktif ve pasif emniyet teknolojileri portföyüne sahip olmanın gururunu yaşıyor. Sürekli inovasyon hem günümüzde hem de gelecekte kazaları önlemeye ve araç yolcularını ve trafikteki diğer kişileri korumaya yardım ediyor.

ZF, akıllı emniyet sistemlerinin geliştirilmesinde özgün bir uzmanlığa sahiptir, çünkü daha akıllı araçlar daha emniyetli araçlar demektir. Bu kapsamlı deneyimi ZF'i lider bir sistem entegratörü yapmaktadır ve bu ona gelişmiş araç kontrolü, diğer araçlarla ve altyapıyla araç iletişimi olduğu kadar yolcular ve yayaların güvenliğini destekleme alanlarındaki gelecek gelişmeler için belirleyici bir nitelik kazandırmaktadır. Son derece gelişmiş elektronik mimarisi ve algoritmaları sayesinde ZF, parçalarının toplamından çok daha fazlasını ifade eden entegre çözümler sunmaktadır.

  • Aktif Kinetamik Kontrolü (AKC) emniyeti ve sürüş keyfini geliştirir ve manevra kabiliyetini artırır.
  • Veri Tümleştirme Sistemleri yüksek düzey emniyet sistemleri ve kısmen de tam otomatik fonksiyonlar için kamera ve radarı birleştirir.

Arkadan Direksiyon İtişleri Binek Araçları için Aktif Kinematik Kontrolü (AKC)

ZF'den Aktif Kinematik Kontrollü (AKC) Araç

Arka tekerlekler ön direksiyon açısını aktif bir şekilde desteklerse bir binek aracı yön değiştirirken gelişmiş çeviklik ve kararlılık gösterir, konfor sağlar. Arka tarafın direksiyonu destekleyici hareketleri, aracın gereksinimine bağlı olarak ya arka aksın ortasındaki merkezi aktüatörü ya da her arka tekerin süspansiyonundaki daha küçük iki aktüatörü olmak üzere elektronik olarak kontrol edilen aktif yol aktüatörlerini tetikler.

Bu teknoloji sektörün neredeyse tüm binek araç dilimlerinde yeni şasi teknolojisi opsiyonlarına ve farklı modellere zemin hazırlar, örneğin şu anda bu teknolojiye sahip modeller arasında çeşitli Porsche spor arabaları bulunmaktadır. Yaklaşık 60 km/saat'in altındaki hızlarda AKC sistemi, arka tekerlekleri ön direksiyonun tersi yöne doğru çevirir, böylece çevikliği ve manevra kabiliyetini artırır. Yaklaşık 60 km/saat'ten sonra sistem arka tekerlekleri ön tekerleklerle aynı yöne çevirir, böylece yön stabilitesini ve sürüş dinamiğini artırır.

Tüm Yönlerde Görüş Veri Tümleştirme Sayesinde

Otomatik Acil Durum Frenli (AEB) ZF TRW Test Aracı

Kısmiden tam otomatik sürüşe doğru devam eden evrim, neredeyse tüm trafik durumlarında ve hızlarında sürüş emniyetini sağlamak için araca daha fazla çevre sensörlerinin montajını gerektirmektedir. Bu sensörler tüm yönlerde 360°lik bir görüş için vazgeçilmezdir.

Günümüzde bir dizi sensör araçların çevresindeki alanı izler ve sürücü kritik bir durumda yanıt vermezse aracı otomatik olarak frenleyebilen Otomatik Acil Durum Frenleme (AEB)gibi sürücü destek sistemlerini kontrol etmek için kullanılır. Bu bağlamda sistem, ileriyi görüş radarı ve kamera sensörlerinden gelen bilgiyi birleştirir. İki sensör teknolojisi belirgin biçimde birbirini tamamlayıcıdır: Radar sensörleri mesafeleri ve göreceli hızları yüksek hassaslıkla ölçerken kamera sensörleri ise yanlamasına algılama erimi ve hassas nesne tanıma için kullanışlıdır.

Veri tümleştirme sistemi, geleceğin yüksek düzeyde otomatik araç sistemelri için bir temel olarak kullanılabilecek kısmi otomatik sürüş fonksiyonlarını uygulamaya koymak için ek kamera ve radar sensörleriyle ve aynı zamanda ZF TRW'nin gelişmiş Emniyet Alanı ECU'su ile birleştirilebilir.

ÖN KOLTUĞA MONTE ARKA HAVA YASTIĞI KONSEPTİ

ZF TRW, arka koltuk konumlarına özgü sistemleri tasarlamak için çok çeşitli emniyet teknolojilerini kullanageldi. Arka koltuk bölmesine özgü özellikler arasında yolcu yaşlarının çeşitliliği, ön koltukların ölçüleri ve konumları bulunuyor. Ön koltuk emniyet sistemlerinde olduğu gibi, ZRF TRW, bir kaza durumunda arka koltuk yolcularını korumaya yardım eden, hava yastıkları ve emniyet kemerlerini kapsayan teknolojileri geliştirdi.

Bu gelişmiş arka hava yastığı tasarımı (aynı zamanda SCARAB da denir), arka koltuk yolcularını korumaya yardım etmek için ön koltukların arkaya bakan tarafına yerleştirilir. Uzunlamasına yönde ayarlanabilen ön koltuklar koltuğun arkası ile arka yolcular arasındaki mesafenin değişmesine neden olmaktadır. Ancak, ZF TRW'nin gelişmiş arka hava yastığı konseptinin kendine özgü şekli arka koltuk yolcusu ile ön koltuk arasındaki değişen mesafeye göre ayarlanmaktadır. Bu konsept, ön koltuk çok ileri konumdayken kapsama sağlar ve ön koltuk arka koltuk alanına doğru geri konumlandırıldığında yolcuya aşırı yüklenilmesini önlemeye yardım eder.

Aktif Emniyet Kemeri Sistemleri

ZF TRW'nin Aktif Kontrol Geri Sarıcısı ve Aktif Toka Kaldırıcısı, aracın aktif emniyet sistemleriyle birlikte çalışan gelişmiş koltuk kemeri tasarımlarıdır. Bu koltuk kemeri teknolojileri araç yolcularının tokayı bulmalarına ve bağlamalarına yardım eder, dinamik sürüş durumlarında emniyet kemeri gevşekliğini azaltmaya yardım eder ve yolcuların yerlerinden çıkma ihtimalini azaltmaya yardım eder.