Her Zamankinden Daha VerimliZF'nin Elektrifikasyon, Güç Aktarma Teknolojisi, Hafif Tasarım ve Elektronik Sistemler Üzerine Çalışmaları.

Daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük CO₂ emisyonları, ZF'de araştırma-geliştirmenin temel hedefleridir. Teknoloji şirketi ZF, geleceğin verimli ulaşımı için yoğun olarak konsept araştırması yapmaktadır. Bir taraftan verimli şanzıman sistemleriyle içten yanmalı motorları optimize etmeye, ve kurulum alanından kazanç sağlayan aktarma komponentlerine ve diğer taraftan ise hibirit ve elektrikli tahrik sistemlerini geliştirmeye odaklanılmaktadır. Dahası, örneğin bir binek otomobilin şasi ağırlığı çeşitli yöntemlerle önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Üstelik, akıllı elektronik sistemlerin yanı sıra diğer sürücüler ve çevreyle artan araç iletişimi verimliliğe önemli katkı sağlar.

Elektrikleştirme ZF'in Ürettiği Plug-In Hibrit Sistemler ve Tamamen Elektrikli Tahrikler

Her zamankinden daha yüksek müşteri beklentilerinin yanı sıra daha karbon dioksit salınımını azaltmaya yönelik daha yüksek hedefler ile artan rekabet ve maliyet baskısının bir araya gelmesi elektrikli tahrik alanında özel bir uzmanlık gerektirmektedir. ZF bu düzey uzmanlığı işlevsellik ve araç üreticilerinin ticari gereksinimleri açısından tüm talepleri karşılayan bir modüler yaklaşımla sunar.

ZF ürün portföyü, farklı hibrit modüller ve plug-in hibrit sistemlerden tamamen elektrikli konseptlere kadar, kontrol üniteleri ve güç elektroniği dahil maliyet etkinliğine sahip elektrikli aktarma organlarının tüm bileşenlerini kapsamaktadır. Bu tamamen elektrikli konseptler; aksı merkezleyerek yerleşen ve 120 kW'a kadar üreten bir tahrik müdülünü ve aynı zamanda yarı bağımsız bir arka süspansiyonda tekere yakın iki elektrikli motoru kapsayan eTB'yi (elektrikli Torsiyon Çubuğunu) içermektedir.

Tüm Araç Sınıflarında Tercih Ediliyor ZF Otomatik Şanzımanlara sahip Binek Araçları

ZF'nin otomatik binek araç şanzımanları piyasada başarısını kanıtlamıştır. 2009 yılında 8 vitesli otomatik şanzımanın (8HP) seri üretimine başlamasından 2014 yılının sonuna kadar ZF, 7,5 milyon adet şanzımanın satışını ve Saarbrücken ve Gray Court (ABD) fabrikalarında yılda 2,6 milyonun üzerinde şanzımanın üretimini (2015 ortası) gerçekleştirmiştir

ZF teknolojisindeki gelişim, dünyada en güçlü büyüme potansiyeline sahip tahrik kategorisini temsil eden önden ve enine motorlu araçlar için de hız kazanıyor. 9 vitesli otomatik şanzımanın (9HP) seri üretimine başlanılmasından itibaren yaklaşık iki yıl içerisinde uluslararası bir başarıya imza atmıştır ve şu anda üç çözüm ortağımız tarafından kullanılmakta ve çeşitli seri üretim uygulamalarına sahiptir.

Her yeni şanzıman nesliyle ZF, binek araçlarda yakıt tüketimini ve emisyonları azaltmaya yardım ediyor. ZF otomatik şanzımanları ayrıca en yüksek düzeyde sürüş konforu ve dinamiği sağlıyor.

Ağırlık Sarmalını Tersine Çeviriyor ZF'den Araç Şasisi için Hafif Ağırlıklı Tasarım

Son yıllarda araçlar sürekli olarak daha emniyetli ve daha verimli hale geldi. Buna rağmen, yüksek taşınan yüklerin daha ağır olması, artan sürüş güvenliği ve daha iyi dinamik sürüş özellikleri aynı zamanda ağırlığı artan, daha karmaşık yapıda akslar anlamına geliyor..

ZF birkaç yıldan beri bu trendi geriye döndürmek için çalışıyor. ZF'nin binek araçlar için hafif bir arka aksa entegre ettiği cam elyaf takviyeli plastikten (GRP) imal edilen teker istikamet enine yayının en yeni sürümü bu çabaları kanıtlıyor. ZF tasarımı bir çok bağlantılı arka süspansiyondan yaklaşık yüzde 13 daha hafiftir. Ağırlıktaki bu karşılaştırılabilir performans büyük ölçüde ZF'in titizlikle uyguladığı bütüncül hafif tasarım yaklaşımıyla mümkün olmuştur.

ZF yıllardır ağırlığı optimize edilmiş ayrı parçalar üretmektedir: Hafif amortisörler, tork milleri ve fren pedalları kitle üretim uygulamalarında mevcuttur ve binek araçlarda ağırlığın azaltılmasına katkı yapmaktadırlar.

SEKTÖRDE LİDER DİREKSİYON HİSSİ ÖNEMLİ YAKIT TASARRUFLARI

Kolon tahrik elektrikli direksiyon (EPS), direksiyon sistemiyle motor arasındaki bağlantıyı ortadan kaldıran yenilikçi, güç destekli bir direksiyon sistemidir. Ek direksiyon torku desteği elektrik motoru tarafından sağlanır. Kolon tahrik EPS'nin modüler ve ölçeklendirilebilir tasarımı entegre gövde esnekliği sunduğundan onu yaşam döngüsü maliyetlerini yine de azaltmanın yanı sıra epey çeşitli araç uygulamaları için etkin kılar.

Kumanda cihazı tahrik düzeneğine entegre edilmiştir ve hidrolik direksiyon sistemleri kullanılarak elde edilemeyen dinamik direksiyon yanıtı oluşturmak için kontrol algoritmalarını içerir. Kolon tahrik EPS, sürücünün direksiyon simidi üzerinden etkileşimini sürekli izler ve sadece direksiyon desteği gerektiğinde sürücüyü desteklemek için güç tüketir. Direksiyon sisteminin gerektirdiği enerji miktarındaki bu azalma yakıt tüketimini ve CO² emisyonlarını azaltmaya önemli bir katkı yapabilir.

REJENERATİF FRENLEME ÇÖZÜMÜ ELEKTRİKLİ VE HİBRİT ARAÇLAR İÇİN

Elektronik kararlılık kontrolü (ESC) - modüler EBC460 tasarımı temelinde hibrit - elektrikli ve hibrit araçlar için maliyet açısından çekici bir rejeneratif frenleme çözümüdür. Elektro-hidrolik frenleme işlevselliğinin ESC teknolojisine entegrasyonunu temsil eder. Üretimle kanıtlanmış sistem; yakıt verimliliğinin artmasını ve emisyonların azalmasını sağlayan, sürtünmeli frenlemeyi hibrit veya tam elektrikli motordan frenleme enerjisinin geri kazanımıyla birleştiren rejeneratif frenlemeye olanak veren sağlam bir altı pistonlu pompa tasarımına sahiptir.

Sürücüler; minimum gürültü, titreşim ve sertlikle (NVH) tüm kayma kontrolü müdahalelerinde, otomatik frenlemede ve uyarlanır seyir kontrolü uygulamalarında yüksek düzeyde bir konfor deneyimlerler.

Sistem, otomatik frenleme fonksiyonları için daha iyi basınç gradyanına sahiptir. Pedal seyrini algılama yeteneğine sahip ve böylece harika maliyet, ağırlık, gövde ve performans özellikleri sağlayan geleneksel bir kumanda sistemidir.