Şehirde Büyük ZF Gelişmiş Kent Aracı

Son derece yüksek manevra kabiliyetli, yerel olarak emisyonsuz ve sürücü ve çevre ile iletişimli: ZF, Gelişmiş Kent Aracıyla ayrı şasi/aktarma organları ile sürücü destek sistemleri arasındaki akıllı iletişimin potansiyelini göstermektedir ve sektörün kompakt ve kompakt altı dilimlerinde kent bireysel ulaşımı için örnek bir çözüm sunmaktadır.

Teknoloji ayrıntısı

Tanıma, basma, park etme: ZF Akıllı Park Desteği

Sistem sürücüye sadece uygun park yerlerini tanımada yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda aracı paralel veya dikey alanlarda tamamen otomatik olarak park da edebilir.

Park desteği; aracın ön tarafı, arka tarafı ve yanlarındaki on iki ultrases sensöründen ve iki kızılötesi sensörden bilgi alır; bu sensörler uygun bir park yerini bulmaya yardım eder. Kontrol elektroniği bilgiyi işler ve park etme işlevine katılan elektrikli tahrik ve elektrikli servo direksiyonun gereken dönüş açısı gibi tüm sistemleri kontrol eder.

Sürücü, sürücü yerindeki ekran üzerinden işlem sırasında araçla etkileşebilir veya bir akıllı saat gibi bir mobil cihazdaki uygulamayı kullanarak araçtan çıktığında park etme fonksiyonunu çalıştırabilir. Gelişmiş Kent Aracı daha sonra çevreyi yürüme hızında kontrol ederek uygun bir boşluğu otomatik arar ve park etme sürecini otomatik başlatır.

Sürücünün bulut deneyimi: ZF PreVision Bulut Desteği

Bulut tabanlı sürücü destek fonksiyonu ZF PreVision Bulut Desteği Gelişmiş Kent Aracında maksimum erim ve sürüş emniyeti sağlar.

Tamamen GPS tabanlı sistemlerin aksine ZF'nin konsept çalışması sadece izin verilen maksimum hızdaki geometri verilerini ve bilgileri dikkate almakla kalmaz, aynı zamanda her yolculuk için aracın konumu, o andaki sürüş hızı ve yanlamasına ve uzunlamasına hızlanma bilgilerini buluda depolar.

Eğer sürücü aynı güzergahı takip ederse sistem, bu ampirik veriler temelinde yaklaşan bir viraj için optimum hızı hesaplar. Daha sonra destek fonksiyonu viraja yaklaşmadan önce torku virajdan herhangi bir frenleme olmaksızın dönülebilmesini sağlayacak noktaya kadar düşürür. Bunların hepsi sadece aracın aküsünü ve frenleme sistemini korumakla kalmaz aynı zamanda özellikle kör virajlarda çok daha fazla emniyet sağlar.

Tamamen elektrikli: eTB arka aks sürüşü

Gelişmiş Kent Aracında yarı bağımsız arka süspansiyon eTB'si (elektrikli Torsiyon Çubuğu), sırasıyla sol ve sağ tekerleklerde bulunan ve her biri 40 kilowatt güç üreten kompakt bir tahrik ünitesi sayesinde itiş sağlar. 1400 Nm aks torkuyla ve dakikada maksimum 21000 devirle, kent trafiği için özel tasarlanan araç, saatte maksimum 150 kilometre hıza ulaşır.

Ön aksı da son derece yenilikçidir.

75 dereceye kadar direksiyon açısı da prototipin çevikliği ve manevra kabiliyetini son derece artırır. Bu şasi konsepti park ve dönüş manevralarında direksiyon çabasını önemli ölçüde azaltır ve böylece özellikle bir kompakt altı aracın manevra kabiliyetini artırır. Modifiye tekerlek sapması sayesinde Gelişmiş Kent Aracının dönüş çemberinin çapı 6,50 metreye kadar düşürülmüştür.

Ön akstaki direksiyon hareketleri tahrik gücünü iki arka tekerleğin her birine ayrı ayrı dağıtan ve aracın böyle büyük bir tekerlek sapmasıyla hareket edebilmesini sağlayan, arka aks tahrikinin tork vektörleme sistemiyle desteklenir.

Direksiyon simidi üzerinden iletişim

Sürücü her zaman PreVision Bulut Desteğinin müdahalesi konusunda bilgilendirilir. ZF'nin Gelişmiş Kent Aracında kullandığı çok fonksiyonlu direksiyon simidi, sürücünün görüş alanı içerisinde direksiyon simidinin jantında bir Organik Işık Yayıcı Diyot (OLED) ekrana sahiptir. Bu ekran, örneğin bir dar viraja girmeden önce sürücü destek sistemi tarafından tahrik torkunun ne kadar düşürüldüğü veya virajı dönme manevrasından sonra ne kadar artırıldığı gibi çeşitli bilgileri gösterir.

Buna rağmen sürücü Gelişmiş Kent Aracıyla doğrudan iletişimde kalır ve bu durum “eller direksiyonda” (HOD) algılamasıyla gösterilir. Kapasitif sistem direksiyon simidinin büyük çoğunluğunu kapsar ve sürücünün simitle temasta olup olmadığını algılar. Direksiyon simidine entegre kumanda cihazı tespit edilen durumu dijital bir sinyale dönüştürür ve onu Yerel Arabağlantı Ağına (LIN) gönderir. Duruma bağlı olarak bu sürücüyü uyarır veya mevcut destek sistemlerini etkinleştirir.