Otonom Sürüşün Gelecek On Yılını Şekillendiriyoruz

Bu, bizim gelişmiş emniyet sistemlerine olan tutkumuzla başlar. ZF'nin ürün gamı otomatik sürüş fonksiyonlarının temel elemanlarını içerir.

ZF ürünlerine detaylı bakış

Yolda otomatik

ZF; sensörler, işlemciler ve aktüatörlerin tüm çeşitlerini ve aynı zamanda otomatik sürüşün temelini oluşturan algoritmalar ve insan-makine arayüzü görevi gören (HMI) cihazları tasarlar ve geliştirir.

ZF TRW, aktif ve pasif emniyet teknolojisi bölümü, gelişmiş sürücü destek sistemleri üzerine 70'li yıllara uzanan uzun bir geçmişi ile bu alanda global düzeyde liderdir.

  • GÖR - en modern radar ve kamera sistemleriyle.
  • DÜŞÜN - aracın beyni gibi hareket ederek araç denetimine, çarpışmayı önleme ve çarpışma öncesi yolcu emniyet fonksiyonlarında destek olmak üzere emniyetle ilgili önemli kararları vermek ve araç aktüatörlerini tetiklemek için sensörlerden alınan verileri birleştirerek işleyen bir merkezi kontrol ünitesiyle.
  • HAREKETE GEÇ - otomatik acil frenleme ve gelişmiş otomatik sürüş fonksiyonları gibi gelişmiş bir emniyet sistemini desteklemek üzere ENTEGRE FREN KONTROL SİSTEMİ gibi çeşitli uygulamalar için aktüatörlerin sektördeki en geniş çeşitleriyle.

ZF Kokpit Konsepti

ZF, Kokpit Konsepti'nin bir parçası olarak insan-makine arayüzü için (HMI) dört yenilikçi yaklaşım sunar.

Otonom sürüşün bir temel unsuru da sürücü ile araç arasında güvenilir ve anlaşılır bir iletişimdir. ZF, Sürücü Yeri Konseptinin parçası olarak insan-makine arayüzü için (HMI) dört yenilikçi yaklaşım sunar.

1: ZF TRW'nin çok fonksiyonlu direksiyon simidi, kontrolün otopilottan sürücüye emniyetli aktarılmasını kolaylaştırır ve günümüzde gerekli olan bu aktarımı belli bir uyarı süresinden sonra her zaman mümkün kılar. Entegre “eller direksiyonda/” algılama özelliği sürücü direksiyon simidini sıkıca tuttuğu zaman bunu araca bildirir.

2: Patentli Swipetronic özelliğiyle ZF, otomatik şanzımanlara eşit derecede akıllı ve yüksek kaliteli bir elektrik kontrollü vites değiştirme alternatifi sunuyor. Bir diğer önde gelen özelliği ise elektrostatik yük prensibini temel alan yeni bir tür dokunmatik ekranıdır. Bu dokunmatik ekran düz, sanal düğmelerin veya anahtarların sanki gerçekmiş gibi dokunulmasını sağlamaktadır. Bu yeni ekran teknolojisini temel alan bir dokunmatik ekran kullanma konsepti, her fonksiyonun insan-makine arayüzü (HMI) biriminin tercih edilen herhangi bir alanında gösterebilme seçeneğini beraberinde getiriyor. Bu fonksiyonlar çok çeşitli sanal düğmelerle gerçekleştirilir ve parmaklarınıza düğmeler gerçekmiş gibi hissettirir.

3: Sürücünün gözetimi, özellikle araçlar yolda ileri düzeydeki otomatik modda seyir halindeyken önem kazanır. Aynı zamanda ZF Kokpit Konsepti'nin de bir bileşeni olan kamera bazlı gelişmiş yüz tanıma özelliği, bunu sağlamak için önemli bir araçtır.

4: ZF Kokpit Konsepti, bir toka kaldırıcıdan (Aktif Toka Kaldırıcı - ABL) ve emniyet kemeri gergisinden (Aktif Kontrol Geri Sarıcı - ACR) oluşan yeni bir emniyet kemeri sistemi gibi pasif emniyet sistemleri ile otomatik sürüşü destekleyen bir özellik türetmektedir. Emniyet kemeri, ihtiyaç anında son derece sık ve ısrarcı titreşimler üreterek sürücüye açık bir şekilde kendi müdahalesinin gerektiğini bildirir.

Yol Sürüş Desteği

Yol Sürüş Desteği

Yol Sürüş Desteği saatte 0 km/h'den başlayan hızlarda otomatik direksiyon, fren kullanımı ve hızlanma için tasarlanmıştır. Uyarlanır Seyir Kontrolü ve Şerit Ortalama Desteği'nin birlikte kullanımı aracı yolda tutar ve böylece önde giden araç ile arasında önceden tanımlı bir emniyet mesafesini korumaya yardım eder.

Yol Sürüş Desteği test aracında ZF TRW'nin çeşitli teknolojileri yer almaktadır. AC1000 radar sensörü, ileri görüş kamerası, kayış tahrikli elektrikli servo direksiyon ve EBC 460 elektronik stabilite kontrolü ile Uyarlanır Seyir Kontrolü (ACC) ve Şerit Ortalama Desteğinin (LCA) birlikte kullanımına olanak sağlar.

ACC fonksiyonu aracın önündeki şeride daha yavaş bir araç girmedikçe aracı tanımlı bir hızda tutmaya yardım eder. Aracın önündeki şeride daha yavaş bir aracın girmesi halinde aracın fren sistemi önde seyreden araçla emniyetli bir mesafeyi (sürücünün tanımladığı sabit zaman aralığını) korumaya yardım eder. Aynı zamanda ileri görüş kamerası, elektrikli direksiyon sisteminin yardımıyla aracı şeridin ortasında tutmaya yardım etmek için şerit çizgilerini algılar. Sistem, sürücü kumandayı her zaman geri alabilecek bir şekilde tasarlanmıştır.

AC2000 radar

Radar teknolojisinin sürekli gelişimini temsil eden AC2000, tüketicinin uyarlanır seyir kontrolü, otomatik acil frenleme ve otomatik sürüş fonksiyonlarına olan talebini karşalamak için tasarlanmış olan, yüksek performanslı 77 GHz ön radardır.

AC2000, boyut olarak öncekilere göre daha küçüktür ve daha az güç tüketir. Genişletilmiş 200 metre mesafe erimine ve daha fazla görüş alanına sahiptir, hıza uyarlanır görüş alanı için dijital huzme şekillendirme, daha iyi açısal ayrımsama için hızlı rampa modülasyon dalga biçimi ve 77 GHz silikon germanyum teknolojisini sunar.

AC2000; yayaları algılamak için 360° cevreyi algılama, kör nokta algılama, şerit değiştirme desteği, yan darbe algılama ve düşük hız ileri yön çarpışma uyarısı dahil emniyet ve konfor fonksiyonları için bir kamera veya diğer DAS sensörleriyle birleştirilebilir. Araçtaki montaj konumlarına bağlı olarak sensörler tek veya grup olarak birden çok uygulama için kullanılabilir. Sensörler bağımsız olarak çalışabilirler veya aracın çevresinin daha tam bir modelini oluşturmak için merkezi sürücü destek sisteminin veri havuzuna bağlanabilirler.

Tri-Cam kamera

ZF TRW'nin yeni nesil S-Cam4 ailesinin bir üyesi olan birinci sınıf üç lensli Tri-Cam kamera gelişmiş otomatik sürüş fonksiyonlarını desteklemek için tasarlanmıştır. Bu dördüncü nesil kamera, gelişmiş sürücü destek sistemi teknolojilerine yönelik artan ölçüde yaptırımlar getiren mevzuat gereksinimlerine uygunluk için genişletilmiş nesne algılama erimi ve görüş alanı özelliğine sahiptir.

Tri-Cam, iyileştirilmiş uzun mesafe algılaması için bir telefoto lens ve yol sürüş desteği ve trafik sıkışması desteği gibi yarı otomatik sürüş fonksiyonları için ideal daha iyi kısa mesafe algılaması için bir balık gözü objektif gelir. S-Cam4 ailesi, Mobileye'ın Eye Q4 görüntü işlemcisi ve nesne algılama algoritmalarıyla ve aynı zamanda birinci sınıf sürücü destek ve otomatik sürüş uygulamalarındaki performansı daha da artırmak için şirketin geliştirdiği dikey ve yatay kontrol algoritmalarıyla donatılmıştır.

Birinci sınıf gövdede iskambil kağıdı destesine benzer boyutlarda entegre bir işlemci ve görüntüleyici bulunur.