ZF cPOWERSürekli Tasarruf Edin

Ağır yükler, sürekli ayarlanabilir devir ve manevra yapabilme kolaylığı, inşaat makinelerinin karşılaması beklenen gereksinimlerdir. ZF'nin cPOWER şanzımanının tam güç aktarma CVT (Kademesiz/ Sürekli Değişken Oranlı Şanzımanlar) teknolojisi bu özellikleri yüzde 25'e kadar gelişmiş yakıt tüketimi ile birleştiriyor.

Zorlu gereksinimler

Hidrostatik şanzımanlar uzun bir süredir inşaat makinelerinde kullanılmaktadır. Avantajları açıkça ortadır: Debriyaj şanzımanlarında olduğu gibi.motor ve aktarım organları arasında mekanik bir bağlantının olmaması, ağır yükler taşırken bile yıpranma olmaması anlamına gelmektedir. Buna ek olarak, sürüş hızı yağ miktarlarıyla, tıpkı bir kumanda kolu ile kontrol ediliyormuşçasına, sürekli olarak değiştirilebilir. İleri vitesten, geri vitese almak hızlı ve durmadan gerçekleştirilebilir. Bir kuvvet kilitleme mekanik bağlantısı, bu yöntemin aksine daha az verimlidir. Bu, ZF'nin cPOWER yönetimidir. ZF burada cPOWER'ı kullanmaktadır.

Arazide yakıt verimliliği

ZF cPOWER şanzıman yüzde 25'e kadar yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

ZF'den cPOWER kademesiz şanzıman hidrostatik ve mekanik tahrik sistemlerini birleştirmektedir. Kademesiz güç aktarma teknolojisi, ağır yükler taşırken mekanik şanzımanı olabildiğince çok kullanarak yakıt tüketimini yüzde 25'e kadar azaltırken aynı zamanda hidrolik yumuşak kalkışa da olanak tanımaktadır. Motorun çalıştırılmasından itibaren şanzımanın mekanik bölümü büyük ölçüde kullanılır. Bu, yükleme yaparken olduğu gibi kısa yolculuklarda da yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltabilir. cPOWER düşük motor devirlerde çalışır, bu sayede verimliliği ve sürücü konforunu daha da arttırır.

cPOWER'ın kullanımı elbette ki inşaat makineleriyle sınırlı değildir. Örneğin; yakıt tasarrufu sağlayan kademesiz teknolojisi ile malzeme yükleme ve ormancılık uygulamalarında verimlilik arttırılabilir.

Daha fazla bilgi