Geleneğe bağlılıkGeçmişten günümüze ZF

"Zahnradfabrik GmbH" bir asır önce kuruldu. ZF, girişimci ruhu ile fırsatları iyi değerlendirerek güç aktarma ve şasi teknolojilerinde lider konumuna ulaştı.

Yeniliği gelenek ile harmanlamak

ZF, Zeppelin hava gemileri için şanzıman ve dişli çark üreten bir firma olarak kuruluşundan, güç aktarma ve şasi teknolojisinde uluslararası büyük tedarikçilerden biri olduğu bugüne kadar sürekli büyümüştür. Kurulduğu 1915 yılından bu yana bir çok araç üreticisi için önce şanzımanlar sonrasında da direksiyon sistemleri, diferansiyeller ve akslar üretmiştir. Aston Martin, BMW, Maserati, MAN, Mercedes-Benz – ZF sadece kendi tarihini yazmakla kalmamış, bu üreticilerin gelişimini ve ürünlerini de şekillendirerek pek çok otomotiv üreticisini etkilemiştir. Hem seri üretimde hem de motor sporlarında yenilikçi anlayışları, yüksek teknolojik malzemeler ile birleştirdikleri uzmanlıkları ve sürekli yeniledikleri üretim yöntemleri ile ZF mühendisleri daima gelişimin mimarı olmuşlardır.

Traktörlerden helikopterlere

Yaşlı olabilirler, ama yerleri kesinlikle hurdalık değil: Traktörlerden helikopterlere, motorlu yatlardan, spor arabalara tüm klasik araçlar sadece tutkunlarını değil herkesi heyecanlandırır. Geniş kapsamlı grup arşivi ve sürekli büyüyen tarihi koleksiyonu ile ZF, teknoloji tarihine dair önemli parçaları muhafaza etmektedir. Günümüzde, araç koleksiyonuna; ZF standart şanzımana sahip bir 1940 Magirus itfaiye aracı, ZF A 4 traktör şanzımanına sahip bir 1957 Porsche Diesel Junior traktör, binek araçlara yönelik ZF'nin ilk otomatik şanzımanı 3 HP 12 ve ZF direksiyon sonsuz dişlisi ve makarasına sahip bir 1967 BMW 2000 C, ve ZF 5 vitesli manuel şanzımana ve kilitlenen diferansiyale sahip bir 1973 Alfa Romeo Montreal dahildir.

ZF: teknolojik kusursuzluğun simgesi

ZF; müşterilerinin, ortaklarının ve çalışanlarının güvenine değer verir ve teknik uzmanlık, kalite ve hizmet sunmaktan gurur duyar. ZF markası sadece şirketin gelenekleri ve geçmişini takdirle anarak hayat bulur ve bizi heyecanlandıran hatta büyüleyen ise teknolojiye olan tutkumuzdur. Geçmişten gelen bağlarla çalışmamızda bir adım daha atıyoruz: Şirket tarihini belgelemek ve teknolojik gelişmeleri korumanın yanında, bizler ZF’de gelenekleri uygulamada da yaşatıyoruz. ZF geleneği başlığı altında, ZF ürünleri bulunan tarihi araç sahiplerine sorularını ve sorunlarını iletmeleri için merkezi bir referans noktası ve klasik araç tutkunlarına teknik bilgi, tamir önerileri ve değişim parçaları konusunda yardım sunuyoruz.

Dönüm Noktaları

1910'lar

1915

Otomobil çağının başlangıcında, 1902 senesinde, Alfred Soden adında öncü bir mühendis fabrika müdür yardımcısı olarak Stuttgart şehrinde Daimler firmasında çalışmaya başladı. 1906 senesinde MAN'a (Vogelmotor) katılmak üzere Daimler'den ayrıldı. Konstanz Gölü'ne yaptığı bir seyahat sırasında kendisine Zeplin teknolojisini tanıtan Kont Zeppelin ile tanıştı ve çok etkilenen Soden başlangıçtaki kuşkularını giderdikten sonra Zeppelin'e iş başvurusunda bulundu. Soden'in çabaları sonuç verdi ve 1910 senesinde test departmanında müdür oldu. Zeplin motorlarının geliştirilmesine yönelik şirket hedefleri kapsamında, Soden, dişli çarklarında uzman olan ve özel bir tesviye işlemi geliştiren İsviçreli mühendis Max Maag ile iletişime geçti. ZF, 1915 senesinde işin ticari kısmını üstlenen Alfred Colsman ve Maag'ın katılımı ile kuruldu.

1917

ZF markası tescil edildi ve ilk logo tasarlandı.

1919/20

ZF binek araçlar için ilk şanzımanları üretti: 8 HP şanzıman ve kol tipi şanzıman.

1920'ler

1921

ZF'nin kurucularından olan Alfred Graf von Soden-Fraunhofen endüstri uzmanlarına kendi adıyla anılan dört vitesli bir binek araç şanzımanı sundu. Ürün en yeni teknolojilere sahip olmasına rağmen, ticari anlamda çok başarılı olamadı. Tutkulu mühendis, ailesini Pazar gezmelerine çıkarırken bile şanzımanı test etmişti.

Şirket, anonim şirket haline gelmek için kurumsal yapısını değiştirdi ve 24 Haziran 1921'de Ticari Sicile kaydoldu.

1925

ZF, 1925 yılındaki Berlin Otomobil Fuarı'nda yenilikçi standart şanzımanını tanıttı. Modüler tasarımı farklı araç modellerine uygundu ve bu sayede daha önceden mevcut olan tüm şanzımanlardan daha verimliydi. ZF, standart şanzımanın başarısıyla otomobil pazarında uzun soluklu bir ilerleme kaydetti.

1926

ZF, Berlin'de (Almanya) bir fabrika açtı ve ilk iştiraki faaliyetlerine başlamış oldu.

1929

1930 yılında ilk senkromeçli şanzıman olan Aphon'un piyasaya sürülmesiyle birlikte sürüş esnasındaki rahatsız edici gürültüler tarihe karıştı.

1930'lar

1932

ZF, 1932 yılında direksiyon sistemleri üretimi için bir ABD şirketi olan Ross'a ait bir patenti satın aldı. Şirket, üretime başladığı ilk yılda 10.000 direksiyon sistemi satarak yeni iş kolunda kendine bir yer edindi.

1934

Binek araçlar için (BMW, Mercedes, Horch) optimize senkromeç muylusuna sahip tam senkromeçli şanzıman piyasaya sunuldu.

1937

1937 yılında açılan Schwäbisch-Gmünd fabrikasıyla birlikte artan üretim kapasitesi Nazi hükümetinin yeniden silahlanma politikası ile birlikte ZF'nin aldığı siparişleri arttırdı. O dönemde her yerde olduğu gibi ZF içinde de "Nazilere" karşı açık direniş son derece azdı.

ZF, ilk traktör şanzımanını A 12 sistemi olarak piyasaya sundu.

1940'lar

1945'ler.

Yeniden yapılanma süresince direktör Albert Maier de dahil olmak üzere birçok ZF çalışanı Friedrichshafen'de yeni bir fabrika kurmak için kaynaklarını birleştirmeyi başardılar ve böylece şirketin savaş sonrası dönemdeki temelleri atılmış oldu. Başlangıçta fabrikanın sağlam kalan tek kısmı olan 5. salonda 'Spaetzle' presleri ve et kıyma makineleri gibi ev aletlerini ürettiler veya tamir ettiler. Fransızlar aslında bu fabrikayı yıkmayı planladıklarından, bu üretimin gerçekleşmesi Fransız işgal güçleri ile Maier, Pirker, Metzger ve Mühlhäuser da dahil olmak üzere ZF çalışanları arasında gerçekleştirilen yoğun müzakereler sonucunda mümkün oldu. ZF Passau GmbH da bu dönemle kuruldu.

1946

Albert Maier, savaş sonrası dönemde toplumun taşıma ihtiyaçlarını karşılamak için 2 kişilik küçük bir araba olan Champion'ı tasarladı.

1950'ler

1950

Dr. Albert Maier

Ağustos ayında, Fransız yetkililer ZF hisselerinin transfer edilmesine izin verdi: ZF hisselerinin yüzde 89,8'i Zeppelin Vakfına (1947'den itibaren Friedrichshafen şehri), yüzde 6,2'si Brandenstein-Zeppelin ve Zeppelin-Erbengemeinschaft'a (1990'a kadar), yüzde 4'ü Maag Zahnräder und Maschinen AG'ye (1989'a kadar) verildi. Şirketin ikinci Denetleme Kurulu toplantısında, Albert Maier ve Robert Pirker resmi olarak Yönetim Kuruluna atandı; vekil Yönetim Kurulu üyeleri arasında Konstantin Schmäh ve Soden-Fraunhofen'den Ekart Graf da bulunuyordu; İlk Başkan Dr. Max Grünbeck Denetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

1958

Şirketlerin uluslararası pazarlara ihracata başlamasıyla birlikte 1950'lerin sonu itibariyle Alman "ekonomik mucizesi" ivme kazanıyordu. Buna Zahnradfabrik Friedrichshafen'de dahil olmuş ve 15 Ağustos 1958'de Brezilya'da São Caetano do Sul'de şanzıman ve dişli çark fabrikası ZF do Brasil kurulmuştur. 1959 senesinden başlayarak fabrikada üretim ve makine kurulumlarını denetlemek için Brezilya'ya yerleşen ZF çalışanları ve aileleri Konstanz Gölü'nden ayrılarak şirketin geleceğinin ilk bölümünü belirlediler ve Yeni Dünya'da büyük bir maceraya atıldılar. Yolculuklarının ilk ayağı otobüslerle Cenova'ya (İtalya) gidilerek başladı ve oradan gemilerle Rio de Janeiro'ya (Brezilya) geçtiler.

1959

Auto Union'dan (1958'den itibaren DB ana hissedarı, Vemag tarafından São Paulo'da üretilen DKW lisansı) büyük bir sipariş alındı; şirket içi ürün geliştirme ve kapasite yetersizlikleri 2. fabrikanın açılmasını sağladı ve üretim 1965 yılının sonuna kadar 1. salonda kaldı. Bunun ardından 3 HP 12'nin üretimi burada başladı.

1960'lar

1960

“Kraliçenin Hizmetinde,” filmi için 007 James Bond tarafından kullanılan Aston Martin spor arabalarına ZF şanzımanları takıldı.

1960-1963

ZF yeni bir ürün segmentine geçmek için karar aldı: tarım makineleri için akslar ve şanzımanlar.

1961

ZF, İngiliz Lotus Formula 1 takımı ile iş birliği ortaklığına girdi. 1961'den 1968 yılına kadar ZF mühendisleri takım için şanzımanlar ürettiler ve her yarış sonrasında bizzat Friedrichshafen'de (Almanya) bakımlarını gerçekleştirdiler. Bu ortaklık çok başarılı oldu ve 1968'de efsanevi Lotus pilotu Jim Clark birçok Grand Prix zaferi ve bir dünya şampiyonluğu kazandı ve ZF'yi motor sporları çevrelerinde dünyaca ünlü hale getirdi. Lotus'da kullanılan ZF şanzımanı geliştirilmiş 4 vitesli standart şanzımandı.

1965

1965 yılında, ZF'nin ilk binek araç otomatik şanzımanı olan 3 HP 12, BMW ve Peugeot seri üretimlerinde standart şanzıman olarak kullanıldı. Fransız üreticisinde Geliştirme Müdürü olan Jacques Desbois, ZF şanzımanlarının alımını destekledi. Bunun ana sebebi, Jacques Desbois'nın savaş sırasında Friedrichshafen'de (Almanya) yabancı bir işçi olarak çalışması ve aşırı zor koşullara rağmen Desbois'nın, daha sonradan ZF otomatik şanzımanların babası olacak eski iş arkadaşı Otto Schwab'ı unutmamış olmasıdır. Hansjörg Dach ve Otto Schwab ZF'de gizlice ilk otomatik şanzımanı geliştirdiler. Avrupa pazarı için ürünün potansiyelini önceden belirlediler ve mevcut teknolojiyi daha da geliştirmek için uzmanlıklarını kullandılar. Bu, otomobil pazarında ZF otomatik şanzımanlarının bugünkü küresel başarısının temelini attı.

ZF 50 yaşına girdi ve Avrupa'nın güç aktarma ve direksiyon teknolojilerinde uzmanlaşmış en büyük bağımsız şirketi haline geldi.

1970'ler

1970

1950'lerin sonlarında, ZF havacılık uygulamaları için tahrik sistemleri geliştirmeye yeniden başladı. 1970 yılında bu geleneksel alanda MBB tarafından üretilen BO 105 helikopteri ile önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Bu Almanya'da seri olarak üretilmiş ilk helikopterdi ve bir ZF FS 72 şanzıman sistemi ile donatılmıştı. ZF'nin ürünü kalite, hassasiyet ve hafifliğe ilişkin detaylı gereksinimleri karşıladı.

1972

“Kraliçenin Hizmetinde,” filmi için 007 James Bond tarafından kullanılan Aston Martin spor arabalarına ZF şanzımanları takıldı.

1977

Ecomat'ın seri üretimine başlandı. 1981 yılı, Ecomat'da şanzıman kontrolü için mikrobilgisayarların kullanıldığı ilk yıldı. Bu yenilikçi teknoloji, Bay Schwarz ve bir iş arkadaşı tarafından gizlice geliştirilen mikrobilgisayar kontrolörüne dayanmaktaydı.

1979

ZF, Amerika Birleşik Devletleri'nde tamamına sahip olduğu ZF iştiraki ZF of North America Inc'i Şikago'da kurdu

1980'ler

1980

Şirketin uzak doğu temsilcisi olarak Tokyo'da ZF Japan kuruldu.

Dört yıllık geliştirme çalışmalarından sonra ağır ticari taşıtlar için ZF-Ecosplit şanzıman üretim için hazırdı. Friedrichshafen'de üretimin belkemiği ve tüm zamanların en başarılı ticari taşıt şanzımanlarından biri haline geldi. 20 yıl içerisinde bu ağır ticari taşıt şanzımanlarından bir milyon adet üretildi. Bu başarıda belirleyici faktör, tasarım mühendislerine hızlı başarı için baskı yapmadan, tamamen olgun bir ürün geliştirmeleri için fırsat verilmesiydi.

1983

1970'lerde ZF otobüsler için alçak taban teknolojisi fikrini ortaya attı ve üzerinde çalışmaya başladı. Ancak ürüne talebin oluşması için bir 10 yıl daha geçmesi gerekecekti. ZF, 1983 yılında AV 130'un seri üretimine başladı ve otobüs aks sistemlerinde önde gelen küresel tedarikçi konumuna ulaştı.

1984

ZF, Lemförder Metallwaren'in yüzde 74,5'ini aldı. Bu, ZF'nin şasi ve güç aktarma teknolojisinde tam ölçekli tedarikçi olmasında belirleyici bir adımdı.

Pune'de ZF Steering Gear'ın (yüzde 26 hisse ile) kurulmasıyla ZF, Hindistan'da ticari faaliyetlere başladı

1986

ZF, Amerika Birleşik Devletlerindeki ilk üretim tesisini Gainesville Georgia'da açtı. 1986 yılında fabrika, Ford Motor Company'ye yılda 100.000 şanzıman temin etmeye başladı. Böylece ZF'nin ABD piyasasındaki varlığı yeni bir boyut kazandı.

ZF, binek araçlar için ZF-Servotronic direksiyon sistemlerinin seri üretimine başladı. Bu direksiyon programlanabiliyordu ve uzmanlar tarafından "devrimsel bir direksiyon" olarak tanımlandı. Rölantideyken hidrolik direksiyon sayesinde rahat manevra, sürüş esnasında ise hız ile birlikte artan direksiyon kuvveti bu ürünün öne çıkan özellikleriydi.

1990'lar

1990

ZF 75 yaşında. ZF Sanat Vakfı kuruldu; Araştırma ve Geliştirme merkezi vakfın büyük açılışını kutladı.

1991

ZF, Brandenburg'da (Almanya) bulunan IFA fabrikasını satın aldı ve son teknoloji bir üretim tesisi haline getirdi. ZF yeni ülkelere yayıldı.

1993

ZF Friedrichshafen AG ve Çinli grup Beijing North Vehicle Works, Çin Halk Cumhuriyeti'nde Beijing ZF North Drive System Technical Co. Ltd şirketini kurdu. Bu, ZF'nin diğer Alman firmalarına kıyasla Asya'da çok daha erken ve hızlı bir şekilde varlık göstermesinin yolunu açtı.

1994

ZF tarafından üretilen ilk aks sistemi olan Duncan'ın 20. yılı.

1999

ZF Lenksysteme GmbH faaliyete geçti.

2000'ler

2001

Ernst Sachs

ZF Grubu, Sachs şirketini satın aldı ve kendine entegre etti. Çok farklı şirket kültürleri sebebiyle bu, yönetim ve çalışanlar için büyük bir zorluktu.

2002

ZF Lenksysteme, ZF-Servoelectric elektrikli servo direksiyonun üretimine başladı. Müşterilerin arasında BMW, Audi ve VW bulunuyordu. Modern direksiyon, Robert Bosch GmbH ile ortak girişimin sonucuydu. Birlikte iki vakıf şirketi uzmanlıklarını birleştirerek 1999'dan beri geliştirilmesinde gayretle çalıştıkları projeyi başarılı bir şekilde tamamladılar.

2003

ZF Friedrichshafen AG, ZF Lemförder Metallwaren AG'de bulunan hisselerini yüzde 75,6'dan yüzde 100'e çıkardı. Karşılığında Dr.-Jürgen-Ulderup Vakfı, Lemförder, önceki hissedar, ZF Friedrichshafen AG'den yüzde 6,2 hisse aldı.

2004

ZF Sachs tarafından üretilen CDC elektronik amortisör sistemi, seri üretim ilk kompakt sınıf araçta yükselişini gerçekleştirdi - Opel Astra.

2006

ZF, IAA Ticari Taşıt fuarında EcoLife otobüs şanzımanını tanıttı.

Yeni nesil 6HP üretime geçti.

2007

ZF Engineering Pilsen, Çek Cumhuriyeti'nde kuruldu.

2008

ZF, hibrit modüllerin üretimi için Avrupa'daki ilk endüstriyel üretim tesisini Schweinfurt'da (Almanya) açtı.

ZF, 7 vitesli çift kavramalı şanzımanların üretimine başladı.

Brüksel merkezli antitröst yetkilileri, ZF Grubu içinde Elektronik Bileşenleri iş birimi haline gelen elektronik üreticisi Cherry Corporation'ın satın alınmasını onayladı.

2009

8HP üretimi Saarbrücken'de (Almanya) başladı.

ZF Services, merkezi onarım koordinasyon ofisi olarak çalışan Dortmund'daki (Almanya) yeni uzmanlık merkezi ile rüzgar türbini dişli kutuları için küresel onarım faaliyetlerini genişletti.

Kurulduğu bölgede köklü bir geçmişe sahip çok uluslu otomotiv endüstrisi şirketi olan ZF, 2009 yılında Friedrichshafen'de (Almanya) çocuklar ve gençler için Bilgi Atölyesi oluşturarak bağlarını güçlendirdi. Bu tesisin amacı, gençlere yaşadıkları bölgede mühendislik dünyasını tanıtmaktı. ZF'nin faaliyet gösterdiği diğer yerlerde de başka Bilgi Atölyeleri açma planları üzerinde çalışılmaktadır.

8 HP piyasaya sürüldü.

2010'lar

2011

Grup, daha sonradan Wind Power Technology iş birimi ile birleştirilen Hansen Transmissions International'ı satın aldı.

2012

ZF, dünyanın ilk 7 vitesli manuel şanzımanını üretti.

2012-2013

Binek araçlar için ön transvers motor bağlantılı ilk 9 vitesli otomatik şanzımanın 2013 yılında seri üretimine başladı. Land Rover, 2013 yılının sonundan itibaren Range Rover Evoque'u 9HP ile donattı. Aynı yıl içinde Chrysler Grubu 9 vitesli otomatik şanzımanın lisanslı üretimine başladı ve ABD'li üretici diğer ürünlerin yanında bunu da Jeep Cherokee'de kullandı.

2014

Plug-in hibritin seri üretimine başlandı.

Daha fazla bilgi