İleriyi görmek

İletişim ağıyla birbirine bağlı dünya için mobilite çözümleri

Geçmişteki sınırlar belirsizleşiyor. Geleceğin mobilitesini belirleyebilecek inovasyonlar artık sadece aracın kendisini etkilemiyor. Ağ içinde birleşme, bulut bazlı bilgiler, bütünleyici hizmet: ZF bu alanlarda da yeni iş modelleri fikirlerini takip ediyor.

Elektro mobilitenin kabul görmesi çok yönlü sağlanabilir. Bu nedenle ZF, e-makine alanında uzun yıllara dayanan kompetansını yeni ürün fikirleri ve iş birlikleriyle bütünlüyor. Ortaklarıyla birlikte ZF tarafından geliştirilen “Car eWallet” (araç e-cüzdanı) Blockchain (blok zincir) teknolojisine dayanıyor: araçlar bu sistemle şarj istasyonu, otopark veya yol ücretini otomatik olarak ödeyebilmekteler. Yeni bir iş modeli için bir başka örnek: uygulamalar ve algoritmalar trafikte güvenliği daha da arttırabilir – öncelikle yayalar ve bisikletliler gibi daha zayıf trafik katılımcıları için. Örneğin akıllı algoritma “X2Safe” kullanıcıyı bir diğer trafik katılımcısıyla olası çarpışma konusunda uyarır. Sadece elektrik gücüyle tahrik edilen şehir araçları için kullanıma hazır bir platform olan Intelligent Rolling Chassis (IRC) konsepti mobilite pazarında tüm aktörlere yöneliktir. Ön aks ile arka aks arasında tamamen düz olan zemin neredeyse her türlü üst yapıya ve yeni iç tasarım konseptlerine olanak sunar. Intelligent Rolling Chassis örneğin kompakt araçlar, limuzinler, FunCabrio, kamyonet ve hatta otonom hareket eden teslim konteynerleri için uygundur. ZF firmasının ağ içinde birbirine akıllı şekilde bağlanan mekatronik sistemleri de dahildir. Car-Sharing hizmet sunucuları, taksi işletmeleri ve oto kiralama firmaları için Openmatics'in “Dashboard” uygulaması da ilgi çekicidir. Bu uygulamayla filolarını daha ekonomik yönetebilecekler. Openmatics henüz 2011 yılında üreticiden bağımsız ilk telematik platformu olarak ZF tarafından kurulmuştur. Bu sistem günümüzde konsernin geleceğe yönelik çok sayıda fikirlerinde önemli bir rol oynamaktadır – otomobil, kamyon ve hatta endüstriyel uygulamalar için.

“Vision Zero” sıfır kaza ve sıfır emisyon demektir. Bu büyük hedefe ulaşmak için birbirine ağ içinde akıllı bağlanan, otomatik sistemlere ihtiyaç vardır.

İleriyi görerek iş birliği yapmak

ZF son yıllarda iş birliği için kesişme noktalarını giderek genişletti. Konsern, 2016 yılında kurduğu Zukunft Ventures GmbH ile genç yenilikçi şirketlere ortak olan ve tercihen ZF'nin geleceğe yönelik teknolojilerine ciddi bir katkı sağlayabilecek teknoloji şirketleriyle iş birliğine giden bir birim oluşturdu. Yeni girişim şirketi ilk yatırımını Hamburg'lu teknoloji şirketi olan Ibeo'ya yaptı. ZF bu şirketle ileride yeni bir Lidar neslini geliştirecektir. Bu ilerici sensör teknolojisi özellikle otonom sürüş için büyük önem taşımaktadır. Doğru partnerleri seçmek için ZF örneğin dünya genelinde aktif olan ve merkezi Amerika'da Silikon Vadisi'nde bulunan “Plug and Play” isminde Startup-Accelerator firmasıyla iş birliği yapmaktadır.

ZF'deki değişim hakkında daha fazla bilgi edinin

Ayrıntılı bilgi