Yenilikçi kalmak

Tüm araçlar için akıllı mekanik sistemler

Mobilite dijitalleşiyor – ancak bu gerçeğin sadece bir kısmı. Bilgisayar çipleri ve işlemciler bilgileri işleseler de kendileri bir otomobili hızlandıramazlar. Ayrıca kendileri fren veya manevra yapamaz ya da yolcuları koruyamazlar. Bunun için ileride de mekanik bağlantıya ihtiyaç vardır. ZF bu noktada tüm gücünü sergileyebilmektedir. Konsern, sensörleri ve mekatronik sistemleriyle süper bilgisayarları ağ içinde birleştirerek akıllı mekanik sistemler oluşturuyor.

ZF ürünleri araçlara görme, düşünme ve uygulama olanakları tanıyor. Günümüzde asistanlı ve gelecekte otonom sürüşler söz konusu olduğunda tüm bunlar eşit derecede önem kazanmaktadır. Işık ve hava koşullarını, kendi ve trafiğe çıkan diğerlerinin pozisyonunu ve ayrıca araç içinde durumu bağımsız olarak algılayabilen sensör sistemleri gerekmektedir. Böylesi bir 720 derece analiz için akıllı kumanda ünitesi gereklidir. Bu ünite, yapay zeka sayesinde aracın içinde ve etrafında olanları “anlamaktadır”. Ayrıca tahrik, fren, direksiyon ve yolcu koruma alanlarında güçlü aktüatörler gereklidir. Aracı hareket ettirmek ve ekstrem durumlarda emniyet kemeri ve hava yastıklarıyla yolcuların hayatını kurtarmak ancak onlarla mümkündür. ZF, “See – Think – Act” üçlemesiyle benzersiz teknolojik konumunu tek noktada topluyor. Bunun somut örnekleri de var: sensör sistemi, kumanda ünitesi ve aktüatör sistemi örneğin Innovation Truck ve Innovation Tractor 2016'da birbirine mükemmel uyumlu şekilde sergilendi. Örneğin Innovation Truck, otomatik olarak tam frenleme ve kurtarma manevrası yaparak arkadan çarpmaları önleyebilmektedir. Aynı zamanda otobanda şeridi kendiliğinden takip etmekte ve doğru mesafeyi korumaktadır. Innovation Tractor, zorlu zeminlerde ilerlemek için römork akslarından birinde ayrıca elektrik enerjisinden faydalanmaktadır. ZF'nin bu iki yeniliği, araç ve altyapının ağ içinde birbirine bağlanan sistemler sayesinde manevralarını otonom olarak yapmaktadırlar. Örneğin kamyon otomatik olarak geri geri yükleme rampasına, traktör de akuplaj için römorka yaklaşır.

ZF ProAI: Tüm uygulamalar için yapay zeka

Giderek artan miktarda sensör verileri, ayrıca çok sayıda olası reaksiyon seçenekleri: Hangi kumanda ünitesi bu veri hacmini işleyebilir? Tam otomatikleştirilmiş sürüşte, yani sistemin araç üzerinde tam kontrolü üstlenmesi halinde, yapay zeka (YZ) büyük önem taşımaktadır. Bu “Deep Learning” sayesinde sistemler bilgileri insan beyninin yaptığı gibi birleştirir. ZF, Nvidia ile işbirliği içerisinde YZ uyumlu kumanda ünitesi üzerinde çalışmalar yürütmektedir. ZF bununla sadece otomobil ve kamyonları değil, aynı zamanda tarım ve inşaat makinelerini ve endüstriyel uygulamaları da donatabilecektir.

ZF'deki değişim hakkında daha fazla bilgi edinin

Ayrıntılı bilgi