Výrobky a výrobaPrevádzková jednotka Podvozkové komponenty v Leviciach

Výrobky a výroba

Guľové kĺby a stabilizátory patria medzi podvozkové komponenty. Vyrábajú sa z ocele, ale i z plastu. Používajú sa technológie sústruženia, tepelného spracovania, odporového zvárania, ako aj automatizované montážne zariadenia s kruhovými otočnými stolmi.

Guľové kĺby alebo inak guľové závesy spájajú teleso vozidla/nápravy s držiakom uchytenia kolesa. Starajú sa o to, aby sa koleso vo vertikálnej polohe dynamicky pohybovalo v potrebných medziach pri zatáčaní. Guľový kĺb v princípe pozostáva z guľového čapu a domca s plastovým bezúdržbovým lôžkom. Čapy a domce sú vo všetkých rovinách pohyblivé, otočné a naklápacie. Existujú kĺby montované v prednej náprave a uchytení kolesa alebo zalisované v prednej polnáprave. Svojím charakterom a umiestnením patria kĺby medzi bezpečnostné diely ovplyvňujúce bezpečnú jazdu posádky vozidla.

Pre výrobu guľových kĺbov v Leviciach je inštalovaná technológia mechanického obrábania čapov a domcov. Výroba čapov obsahuje 100% kontrolu dielov na trhliny. Následne obrobené komponenty sú zasielané na povrchovú úpravu zinkovania alebo kalenia. Následne s komponentmi ako sú manžety, plastové lôžka a upínacie krúžky je montovaný kompletný kĺb. Do priestoru gule a vložky sa pred konečnou montážou nanáša mazivo. Montáž je vykonávaná na plne automatických montážnych stoloch vybavených 100% kontrolou dôležitých charakteristík ako je krútiaci a výkyvový moment, prítomnosť všetkých komponentov, tesnosť manžety a pod. Často je využívaná kontrola za pomoci rozličných dotykových senzorov ale aj kamier s citlivým rozlíšením.

Stabilizátory prednej alebo zadnej nápravy slúžia predovšetkým ku stabilizácii jazdy vozidla v zatáčkach alebo prerozdeleniu síl na nápravy pri priamej jazde. Tým zvyšujú komfort jazdy pri zmene smeru jazdy alebo nerovnostiach vozovky. Pozostávajú z plnej alebo rúrovitej tyče z pružinovej ocele, na ktorú sú odporovo navarené oceľové krúžky vybavené ryhovaním alebo vrúbkami tvaru zubov. Do nich sú technológiou Ultrasonic vovárané plastové vložky a montované kĺby. Z dôvodu úspory hmotnosti a nákladov sa čoraz viac využívajú plastové telesá stabilizátorov a to buď celoplastové alebo t.z. hybridné s plastovými ukončeniami nastreknutými na kovovú tyč alebo trubku s priemermi od 8-10mm.

V Leviciach sa montujú výhradne predné a zadné axiálne stabilizátory s kolmou orientáciou čapov na teleso stabilizátora. Designové prevedenia sa montujú celokovové, hybridné alebo celoplastové stabilizačné tyče pre osobné vozidlá. Montáž prebieha na plne automatizovaných otočných stoloch s 24 stanicami vybavenými najmodernejšou technológiou na sledovanie potrebných kvalitatívnych znakov ako tesnosť, krútiaci a výkyvný moment. Aj tieto diely sa nachádzajú v priestore vozidla podliehajúcemu agresívnemu prostrediu teploty, dažďov a abrazívnemu opotrebeniu, preto sú komponenty chránené povrchovou úpravou.

Ďalšie informácie