S hlbokými koreňmi v tradíciiProstredníctvom ZF sa blýska na lepšie časy

„Zahnradfabrik GmbH‟ bola založená pred 100 rokmi. Dnes má spoločnosť ZF za sebou bohatú históriu, neváhala sa chopiť svojej podnikateľskej príležitosti a stala sa z nej vedúca technologická spoločnosť v oblasti hnacieho ústrojenstva a technológie podvozka.

Vyvažovanie inovácie s tradíciou

Spoločnosť ZF neustále rastie: od výrobcu ozubených kolies a prevodoviek pre vzducholode Zeppelin až do svojej dnešnej podoby - jedného z hlavných svetových dodávateľov v oblasti hnacieho ústrojenstva a technológie podvozkov. Od svojho založenia v roku 1915 spoločnosť vybavila množstvo vozidiel pre rôznych zákazníkov najprv prevodovkami a v poslednej dobe tiež riadiacimi systémami, diferenciálmi a nápravami. ZF nepísala len svoju vlastnú históriu, ale aj mnohých automobilových výrobcov - Aston Martin, BMW, Maserati, MAN, Mercedes-Benz - pomáhala pri formovaní ich vývoja a výrobkov pre nich. Vždy to boli inžinieri a technici ZF, ktorí riadili pokrok ako v sériovej výrobe, tak aj v motoristickom športe, pri zavádzaní noviniek, odborných znalostí a high-tech materiálov a neustále zdokonaľovaných výrobných metód.

Od traktorov až po vrtuľníky

Môžu byť staré, ale ešte nie sú pripravené na smetisko: klasické vozidlá, od traktorov a vrtuľníkov po motorové jachty a športové vozidlá, vzrušujú nielen fanúšikov historických vozidiel - veteránov. Vďaka komplexnému archívu a stále rastúcim historickým zbierkam si ZF zachováva nepreberné množstvo technologickej histórie. Dnes je v zbierke vozidiel napríklad 1940 Magirus - hasičský automobil so štandardnou prevodovkou ZF; 1957 Porsche Diesel Junior traktor s prevodovkou ZF A 4; 1967 BMW 2000 C s prvou ZF automatickou prevodovkou pre automobily, 3 HP 12 a ZF šnekové súkolie a 1973 Alfa Romeo Montreal s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou ZF a samosvorným diferenciálom.

ZF: značka technologickej dokonalosti

Spoločnosť ZF si váži dôveru svojich zákazníkov, partnerov a zamestnancov a je hrdá na to, že predstavujú technickú odbornosť, kvalitu a servis. Vzdávame hold tradícii a histórii spoločnosti, značka ZF stále prekvitá, stačí mať doširoka otvorené oči a nechať sa uniesť do sveta technologických noviniek. Tradícia je u nás stále živá. Okrem dokumentovania našej firemnej histórie a zachovania technologických míľnikov chceme v ZF aplikovať tradíciu aj v praxi. Pod názvom ZF Tradition ponúkame majiteľom historických vozidiel, ktoré obsahujú výrobky ZF, špeciálne poradenské centrum, kde nájdu odpovede na všetky svoje otázky, vyriešia technické problémy (opravy, náhradné diely), dostanú rôzne technické informácie. Aj takýmto spôsobom chceme pomôcť nadšencom klasických vozidiel.

Míľniky

Prvá dekáda dvadsiateho storočia

1915

V roku 1902, na začiatku automobilového veku, priekopnícky inžinier menom Alfred Soden začal pracovať vo firme Daimler v Stuttgarte (Nemecko) ako zástupca riaditeľa továrne. V roku 1906 opustil Daimler a nastúpil do firmy MAN (Vogelmotor). Cestou k Bodamskému jazeru stretol Soden grófa Zeppelina, ktorý mu predstavil technológiu vzducholodí, ktorá ho tak fascinovala, že po prekonaní počiatočných pochybností sa uchádzal o prácu vo firme Zeppelin. Úsilie sa Sodenovi vyplatilo a stal sa manažérom oddelenia testovania vo firme Zeppelin v roku 1910. Súčasťou úsilia spoločnosti o zlepšenie motorov vzducholodí bolo, že Soden oslovil odborníka na ozubené kolesá, švajčiarskeho inžiniera menom Max Maag, ktorý vyvinul špeciálny proces brúsenia ozubených kolies. Následne bola v roku 1915 založená spoločnosť ZF za účasti Maaga a Alfreda Colsmana, ktorý ovládal obchodnú stránku podniku.

1917

Bola zaregistrovaná značka ZF a bolo navrhnuté prvé logo.

1919/1920

Spoločnosť ZF vyrobila prvé prevodovky pre osobné automobily: prevodka 8 HP s pákovým radením.

Dvadsiate roky dvadsiateho storočia

1921

Spoluzakladateľ ZF Alfred Graf von Soden-Fraunhofen predstavil odborníkom z priemyslu štvorstupňovú prevodovku vozidla, ktoré bolo pomenované po ňom. Aj napriek tomu, že na jej výrobu bola použitá najmodernejšia technológia, nezaznamenala úspech. Nadšený inžinier dokonca testoval prevodovku tak, že brával svoju rodinu na nedeľné výlety týmto vozidlom.

Spoločnosť zmenila svoju právnu formu a stala sa z nej akciová spoločnosť. Dňa 24. júna 1921 bola zapísaná do obchodného registra.

1925

ZF uviedla na berlínskom autosalóne v roku 1925 svoju inovatívnu štandardnú prevodovku. Modulárna konštrukcia bola kompatibilná s rôznymi modelmi vozidiel, čo bolo efektívnejšie než akýkoľvek typ prenosu, ktorý bol predtým k dispozícii. S úspechom štandardnej prevodovky spoločnosť ZF prerazila na automobilovom trhu.

1926

Spoločnosť ZF otvorila závod v Berlíne (Nemecko) - jej prvá dcérska spoločnosť, v ktorej bola spustená výroba.

1929

Jazda s nepríjemnými sprievodnými zvukmi sa stala minulosťou po zavedení prevodovky Aphon, ktorá bola vybavená synchronizáciou prvýkrát v roku 1930.

Tridsiate roky dvadsiateho storočia

1932

V roku 1932 spoločnosť ZF získala patent, ktorý vlastnila americká spoločnosť Ross na výrobu systémov riadenia. Spoločnosť predala 10 000 systémov riadenia len v prvom roku výroby, čo jej umožnilo získať oporu v novom segmente podnikania.

1934

Na trh bola uvedená plne synchronizovaná prevodovka pre osobné automobily (BMW, Mercedes, Horch) s kužeľovým synchronizátorom, optimalizujúcim synchronizáciu.

1937

Politika prezbrojenia za nacistickej vlády zvýšila počet prichádzajúcich objednávok pre ZF a v roku 1937 sa rozšírila výrobná kapacita v dôsledku otvorenia závodu Schwäbisch-Gmünd. Práve tam v ZF bol bežný odpor voči nacistom, na rozdiel od toho, ako tomu bolo inde v tej dobe.

Spoločnosť ZF uviedla svoju prvú traktorovú prevodovku ako systém A 12.

Štyridsiate roky dvadsiateho storočia

Po roku 1945

Počas povojnovej obnovy sa niekoľkým pracovníkom ZF vrátane riaditeľa Alberta Maiera podarilo združením zdrojov zriadiť nový závod v meste Friedrichshafen, čím položili základný kameň spoločnosti v povojnovej ére. Spočiatku zamestnanci vyrábali alebo opravovali domáce spotrebiče, ako sú lisy „Spaetzle‟ (strojčeky na výrobu cestovín) a mäsové mlynčeky v hale 5, v jedinej časti závodu, ktorá zostala bez zmien. Bolo to možné vďaka intenzívnym rokovaniam medzi francúzskymi okupačnými silami a zamestnancami ZF vrátane Maiera, Pirkera, Metzgera a Mühlhäusera, pretože pôvodne Francúzi plánovali závod zbúrať. Vtedy bol založený aj závod ZF Passau GmbH.

1946

Albert Maier navrhol 2-miestne subkompaktné vozidlo – Champion – v snahe vyhovieť potrebám mobility povojnovej spoločnosti.

Päťdesiate roky dvadsiateho storočia

1950

Dr. Albert Maier

V auguste francúzske úrady udelili povolenie pre transfer akcií ZF: 89,8 % akcií ZF odišlo do fondu nadácie Zeppelin Foundation (v meste Friedrichshafen, v roku 1947), 6,2 % do Brandenstein-Zeppelin a Zeppelin-Erbengemeinschaft (až do roku 1990) a 4 % boli pre Maag Zahnräder und Maschinen AG (do roku 1989). V priebehu druhého zasadnutia dozornej rady spoločnosti boli Albert Maier a Robert Pirker oficiálne vymenovaní do predstavenstva spoločnosti; k zastupujúcim členom predstavenstva patrili Konstantin Schmäh a Ekart Graf zo Soden-Fraunhofenu; prvý starosta Dr. Max Grünbeck bol vymenovaný za predsedu dozornej rady.

1958

Nemecký „hospodársky zázrak‟ získava na sile koncom roka 1950, firmy začínajú vyvážať na medzinárodné trhy. Medzi ne patrila aj spoločnosť Zahnradfabrik Friedrichshafen, ktorá zriadila pobočku ZF v Brazílii - závod na výrobu prevodoviek sa nachádza v São Caetano do Sul v Brazílii - od 15. augusta 1958. Boli to zamestnanci ZF a ich rodiny, ktorí sa sťahovali do Brazílie od r. 1959 a začali tam dohliadať na inštaláciu strojov a na výrobu v závode. Opustili Bodamské jazero, aby otvorili prvú kapitolu budúcnosti spoločnosti a zažili veľké dobrodružstvo v novom svete. Prvá etapa ich cesty sa začala jazdou diaľkovým autobusom do Janova (Taliansko) a odtiaľ loďou do Rio de Janeiro (Brazília).

1959

Bola prijatá hlavná objednávka od Auto Union (DB sa majoritným akcionárom stáva v roku 1958, licencia DKW zo São Paula od firmy Vemag), vlastný vývoj výrobkov a kapacitné ťažkosti viedli k otvoreniu druhého závodu, sériová výroba zostala v hale 1 až do roku 1965. A následne sa tam začala výroba 3 HP 12.

Šesťdesiate roky dvadsiateho storočia

1960

Vo filme „V službách Jej Veličenstva‟ boli športové automobily Aston Martin, ktoré šoféroval James Bond – agent 007, vybavené prevodovkami ZF.

1960 - 1963

Spoločnosť ZF sa rozhodla prejsť do nového segmentu výrobkov: nápravy a prevodovky pre poľnohospodársku techniku.

1961

ZF uzavrela partnerskú spoluprácu s tímom britskej formuly 1 Lotus. Od roku 1961 až do roku 1968 inžinieri ZF zásobovali tím prevodovkami a osobne sa starali o servis v závode Friedrichshafen (Nemecko) po každých pretekoch. Táto spolupráca bola natoľko úspešná, že roku 1968 legendárny vodič Lotusu - Jim Clark nazbieral veľa víťazstiev na Grand Prix a na majstrovstvách sveta, a to urobilo spoločnosť ZF svetoznámou v motoristických kruhoch. Prevodovka použitá v Lotuse bola zdokonalená štandardná 4-stupňová prevodovka ZF.

1965

V roku 1965 bola použitá prvá automatická prevodovka ZF pre osobný automobil; 3 HP 12 sa používala ako štandardná prevodovka vo výrobe BMW a Peugeotu. Vedúci vývoja francúzskeho výrobcu, Jacques Desbois, podporil nákup prevodoviek ZF. Bolo to hlavne preto, lebo bol zahraničným pracovníkom vo Friedrichshafene (Nemecko) počas vojny. Napriek extrémne ťažkým podmienkam Desbois nikdy nezabudol na svojho bývalého kolegu Otta Schwaba, ktorý sa neskôr stal otcom automatickej prevodovky ZF. Hansjörg Dach a Otto Schwab tajne vyvinuli prvé automatické prevodovky v ZF. Hneď na začiatku spoznali potenciál tohto výrobku pre európsky trh a využili svoje znalosti na ďalší rozvoj existujúcej technológie. Položili základ pre dnešný globálny úspech automatických prevodoviek ZF na automobilovom trhu.

Spoločnosť ZF oslávila 50. výročie svojho vzniku a stala sa najväčšou nezávislou európskou spoločnosťou špecializujúcou sa na hnacie ústrojenstvo a technológiu riadenia.

Sedemdesiate roky dvadsiateho storočia

1970

Koncom roka 1950 spoločnosť ZF pokračovala vo vývoji pohonov pre letecké aplikácie. V roku 1970 dosiahla významný medzník v tejto tradičnej oblasti s vrtuľníkom značky BO 105 od MBB. Bol to prvý sériovo vyrábaný vrtuľník vyvinutý v Nemecku a bol vybavený prevodovou sústavou FS 72 spoločnosti ZF. Výrobok ZF spĺňal náročné požiadavky, pokiaľ išlo o kvalitu, presnosť a hmotnosť.

1972

Vo filme „V službách Jej Veličenstva‟ boli športové automobily Aston Martin, ktoré šoféroval James Bond – agent 007, vybavené prevodovkami ZF.

1977

Bola spustená sériová výroba prevodoviek Ecomat. V roku 1981 sa prvýkrát použili mikropočítače na riadenie prevodu v Ecomatoch. Táto inovatívna technológia bola založená na mikropočítačovom regulátore, ktorý tajne vyvinul pán Schwarz so svojím kolegom.

1979

Spoločnosť ZF začala svoje podnikanie v Spojených štátoch vytvorením dcérskej spoločnosti, ZF North America Inc., v Chicagu, ktorá stopercentne patrila ZF

Osemdesiate roky dvadsiateho storočia

1980

ZF Japan bola založená v Tokiu ako zástupca spoločnosti pre Ďaleký východ.

Po štyroch rokoch vývojovej práce sa začala vyrábať prevodovka ZF-Ecosplit pre ťažké úžitkové vozidlá. Stala sa chrbticou výroby v meste Friedrichshafen (Nemecko) a je jednou z najúspešnejších prevodoviek pre úžitkové vozidlá všetkých čias. Počas nasledujúcich 20 rokov sa vyrobil milión kusov tejto prevodovky pre ťažké úžitkové vozidlá. Rozhodujúcim faktorom jej úspechu bol fakt, že vývojoví konštruktéri mali príležitosť vyvinúť kompletne premyslený výrobok - bez tlaku na okamžitý úspech.

1983

V roku 1970 prišla spol. ZF s novou koncepciou a začala pracovať na technológii pre nízkopodlažné autobusy. Avšak trvalo ďalších 10 rokov, kým sa začala vyrábať. Dnes je ZF popredným svetovým dodávateľom systémov autobusových hnacích náprav v sériovej výrobe AV 130, ktorá sa začínala v roku 1983.

1984

ZF získala 74,5 % spoločnosti Lemförder Metallwaren. Pre ZF to bol rozhodujúci krok, aby stala sa dodávateľom celej oblasti technológie podvozkov a hnacieho ústrojenstva.

ZF začala svoje podnikanie v Indii založením spoločnosti ZF Steering Gear, Pune (26 % akcií)

1986

ZF výstavbou závodu v Gainesville, štát Georgia, zriadila svoj prvý výrobný závod v Spojených štátoch. V roku 1986 začal závod dodávať pre Ford Motor Company 100 000 prevodoviek ročne. Prítomnosť ZF na americkom trhu tak naznačila novú dimenziu.

ZF začala sériovú výrobu systému riadenia ZF-Servotronic pre osobné automobily. Mohlo byť individuálne programovateľné a odborníci ho opísali ako „jadro revolučných systémov riadenia‟. Najdôležitejšími vylepšeniami tohto produktu bolo plynulé ovládanie riadenia pri zastavení a riadiaca sila, ktorá sa zvyšuje v súlade s rýchlosťou jazdy.

Deväťdesiate roky dvadsiateho storočia

1990

Spoločnosť ZF oslávila 75. výročie svojho vzniku. Bola založená ZF Art Foundation (ZF Nadácia pre umenie) a Centrum pre výskum a vývoj bolo slávnostne otvorené.

1991

ZF prevzala závod IFA v Brandenburgu (Nemecko) a zmenila ho na výrobné zariadenie s najmodernejšou technológiou na manuálne prevodovky. ZF expandovala do nových krajín.

1993

Spoločnosť ZF Friedrichshafen AG a čínska skupina Beijing North Vehicle Works založili v Pekingu spoločnosť ZF North Drive System Technical Co. Ltd. Podarilo sa jej to oveľa skôr než iným nemeckým firmám v Ázii.

1994

Duncan si pripomína 20 rokov od svojho založenia, keď bol prvýkrát vyrobený systém nápravy ZF.

1999

Bol otvorený závod ZF Lenksysteme GmbH.

Začiatok dvadsiateho prvého storočia

2001

Ernst Sachs

ZF Group získala a integrovala spoločnosť Sachs. Z dôvodov veľmi odlišných firemných kultúr to bola veľká výzva pre manažment aj pre zamestnancov.

2002

Spoločnosť ZF Lenksysteme spustila hromadnú výrobu systému elektrického posilňovača riadenia ZF-Servolectric. K zákazníkom patria BMW, Audi a VW. Ultra moderný systém riadenia bol výsledkom fúzie so spoločnosťou Robert Bosch GmbH. Základne oboch spoločností spoločne pracovali na vývoji od roku 1999, spojili svoje odborné znalosti a spoločne úspešne dokončili tento projekt.

2003

ZF Friedrichshafen AG zvýšila svoje akciové podiely v ZF Lemförder Metallwaren AG v Lemförde zo 75,6 % na 100 %. Na oplátku predchádzajúci akcionár Dr.-Jürgen-Ulderup Foundation, Lemförde, dostal podiel 6,2 % v spoločnosti ZF Friedrichshafen AG.

2004

Spoločnosť ZF Sachs uviedla prvú pásovú výrobu systému elektronických tlmičov CDC pre vozidlá kompaktnej triedy - Opel Astra.

2006

ZF predstavila na Medzinárodnom veľtrhu úžitkových automobilov svoju novú prevodovku Ecolife bus.

Do sériovej výroby bola uvedená nová generácia prevodoviek 6HP.

2007

V Českej republike bola založená spoločnosť ZF Engineering Plzeň.

2008

ZF otvorila svoj prvý európsky priemyselný výrobný závod na výrobu hybridných modulov pre osobné automobily vo Schweinfurte (Nemecko).

ZF začala sériovú výrobu sedemrýchlostnej prevodovky so zdvojenou spojkou.

Protimonopolný úrad so sídlom v Bruseli schválil akvizíciu výrobcu elektroniky Cherry Corporation, ktorá sa stala obchodnou jednotkou skupiny ZF Group Electronics Components (elektronické komponenty).

2009

Začala sa sériová výroba osemstupňovej prevodovky 8 HP v Saarbrückene (Nemecko).

ZF Services rozšírila svoje globálne podnikanie o opravy prevodoviek veterných turbín s novým kompetenčným centrom v Dortmunde (Nemecko), kde pôsobí koordinačný centrálny úrad pre opravy.

ZF ako nadnárodná spoločnosť v automobilovom priemysle s hlbokými koreňmi v regióne, kde bola založená, posilnila v roku 2009 svoje väzby zriadením strediska Knowledge Workshop pre mladých ľudí a deti v meste Friedrichshafen (Nemecko). Účelom tohto zariadenia je uviesť mladých ľudí v domovskom regióne do sveta techniky. Rozpracované sú plány na otvorenie ďalších stredísk Knowledge Workshops aj v iných lokalitách ZF.

Na trh bola uvedená prevodovka 8 HP.

Prvá dekáda dvadsiateho prvého storočia

2011

ZF Group získala spoločnosť Hansen Transmissions International, ktorá bola potom začlenená do obchodnej jednotky Wind Power Technology (Technológia veternej energie).

2012

ZF dodala prvú sedemstupňovú manuálnu prevodovku na svete.

2012 - 2013

V roku 2013 sa začala do sériovo vyrábať prvá 9-stupňová automatická prevodovka pre osobné vozidlá s predným priečnym pohonom. Land Rover vybavil svoj Range Rover Evoque touto prevodovkou 9HP už koncom roka 2013. V rovnakom roku spoločnosť Chrysler Group začala v rámci licencie s výrobou 9-stupňovej automatickej prevodovky, ktorú výrobca v USA, okrem iného, inštaluje do áut značky Jeep Cherokee.

2014

Bola spustená hromadná výroba hybridného systému plug-in.

Ďalšie informácie