Myslieť dopredu

Riešenia mobility pre svet v sieťovom prepojení

Hranice včerajška sa rozplynú. Inovácie, ktoré chcú tvoriť mobilitu zajtrajška už neovplyvnia len vozidlo samotné. Prepojenie, informácie založené na službách cloud, doplnkové služby: ZF sleduje svojimi nápadmi na nové obchodné modely aj tieto oblasti.

Akceptovanie elektromobility je možné zvládnuť rôznymi spôsobmi. Preto spoločnosť ZF dopĺňa svoje dlhoročné jadrové kompetencie u elektrických strojov prostredníctvom nových výrobkov a kooperácií. Spolu s partnermi vyvinula spoločnosť ZF tzv. "Car eWallet", ktorý je založený na technológii blockchain: tým vozidlá automaticky platia prúd na nabíjacích staniciach, parkovacie alebo diaľničné poplatky. Ďalší príklad nového obchodného modelu: aplikácie a algoritmy môžu ešte zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky - predovšetkým pre slabších účastníkov cestnej premávky ako sú chodci a cyklisti. Takto vystríha inteligentný algoritmus "X2Safe" svojich užívateľov pred hroziacou kolíziou s niektorým iným účastníkom cestnej premávky. Na všetkých hráčov na trhu mobility je nasmerovaný koncept Intelligent Rolling Chassis (IRC), pohotovostná plošina pre čisto elektricky poháňané mestské vozidlá. Úplne vodorovná podlaha medzi prednou a zadnou nápravou umožňuje takmer ľubovoľné nadstavby a nové koncepcie riešení vnútorného priestoru. Intelligent Rolling Chassis je vhodný ako základ pre kompaktné vozidlá, limuzíny, fun cabrio, dodávkové vozidlá a autonómne pojazdné dodávkové kontajnery. Inteligentne prepojené mechatronické systémy spoločnosti ZF do toho počítajúc. Pre poskytovateľov služieb Car-Sharing, taxislužby a prenajímateľov áut je zaujímavá aplikácia "Dashboard" od Openmatics. Jej používaním môžu hospodárne spravovať svoj vozový park. Openmatics bola ako prvá telematická platforma nezávislá na výrobcovi založená spoločnosťou ZF už v roku 2011. Dnes zohráva tento systém u mnohých myšlienok pre budúcnosť koncernu ZF dôležitú úlohu – a to nielen pre osobné a nákladné automobily, ale i pre priemyselné aplikácie.

"Vízia nula" znamená: nula nehôd, nula emisií. Pre dosiahnutie týchto ambicióznych cieľov sú potrebné inteligentne prepojené systémy.

Kooperácie s prehľadom

V uplynulých rokoch ZF permanentne rozširoval svoje rozhranie pre kooperácie. S Zukunft Ventures GmbH založil koncern v roku 2016 obchodnú jednotku, ktorá sa finančne podieľa na subjektoch start-up a uzatvára kooperácie s technologickými podnikmi – predovšetkým s takými, ktoré môžu výraznou mierou prispieť k technológiám budúcnosti spoločnosti ZF. Prvú investíciu uskutočnila nová spoločnosť Venture-Capital u hamburskej technologickej spoločnosti Ibeo. S ňou bude ZF v budúcnosti vyvíjať novú generáciu metódy LIDAR. Táto pokroková technika snímačov má práve pre autonómnu jazdu rozhodujúci význam. Pre voľbu tých správnych partnerov, kooperuje ZF napr. s „Plug and Play“, svetovo aktívnym start-up akcelerátorom so sídlom v americkom Silicon Valley.

O zmenách u ZF sa môžete dozvedieť viac

Ďalšie informácie

Hospodárska správa

Viac

Pohľad na spoločnosť ZF

Viac