Przeguby walcowe LEMFÖRDERPrecyzyjne ruchy

Jako element łączący pojazdu z drogą przeguby zawieszenia koła dbają o precyzyjne prowadzenie kół i łatwą sterowalność. Przeguby walcowe LEMFÖRDER mają dobrą charakterystykę reakcji dzięki niskim momentom, wykazują się wyjątkowo niską sprężystością i dlatego pozwalają na wykonywanie precyzyjnych i bezpiecznych manewrów w ruchu drogowym.

Przegub nośny i prowadzący

Przegub prowadzący LEMFÖRDER

Do najważniejszych konstrukcji zawieszenia kół zaliczają się przeguby prowadzące (walcowe), nośne i tulejowe. Zadaniem tych przegubów kulowych nośnych jest łączenie wahaczy zawieszenia kół ze wspornikami a tym samym z kołem.

Podczas gdy przegub prowadzący przenosi z reguły wyłącznie siły wzdłużne i boczne, z niewielkim udziałem sił pionowych, przegub nośny podpiera dodatkowo ciężar pojazdu (osiowe siły resorów i amortyzatorów).

Funkcja przegubu: prowadzenie kół

Przeguby walcowe/prowadzące LEMFÖRDER

Przegub prowadzący koła podpiera i łączy wahacz poprzeczny przedniej osi z obudową/nośnikiem mostu napędowego (zwrotnicą). Ma on za zadanie prowadzić wsporniki kół i koło, umożliwić amortyzację koła i kierowanie osią przednią. Jego pozycją montażu jest zawsze wierzchołek trójkąta wahacza poprzecznego. Ustalenie wysokości zapewnia czop kulkowy. Przegub kulowy powinien dać się łatwo ruszyć, być mało elastyczny, nie wymagać obsługi i tłumić wszelkie hałasy. Te cztery, częściowo wzajemnie wykluczające się wymogi są w przypadku produktów LEMFÖRDER spełnione np. dzięki zastosowaniu w przegubie wysokogatunkowych panewek syntetycznych.

Funkcja przegubu: prowadzenie koła i dodatkowo unoszenie nadwozia

Przegub nośny LEMFÖRDER

Konstrukcyjnie przeguby prowadzące i nośne różnią się od siebie jedynie w niewielkim stopniu. Na stronie przeciwnej do przegubu prowadzącego znajduje się, umieszczony w zwrotnicy, przegub nośny. Przyjmuje on siły działające we wszystkich kierunkach i może być zamontowany w sposób zawieszony lub stojący. Obudowa przegubu jest przymocowana zazwyczaj do wahacza, a czop kulkowy za pomocą stożka lub czopu walcowego do zwrotnicy. Ułożyskowanie takie jest bezobsługowe.

Przeguby tulejowe – do specjalnych zastosowań

Przeguby tulejowy LEMFÖRDER

Przeguby tulejowe montowane są przeważnie na osi tylnej. Posiadają one kulę z czopem walcowym po obu stronach i otwór przechodni po środku. Mimo, iż pod względem działania i budowy są one podobne do przegubu nośnego kulowego, ich mocowanie jest podobne do mocowania łożysk gumowych. W przeciwieństwie do łożysk gumowych przeguby tulejowe mogą przenosić bardzo duże siły dynamiczne i nie mają momentu przywracającego. Przeguby tulejowe są stosowane w sytuacjach, gdy wymagane jest bardzo sztywne połączenie wahaczy – na przykład w samochodach sportowych lub transportowych.

Pozostałe produkty

Przegląd pozostałych części układu kierowniczego i zawieszenia firmy LEMFÖRDER

Sprawdź informacje dotyczące poszczególnych produktów z naszej oferty:

Pozostałe informacje