Wahacze LEMFÖRDERPrecyzyjne prowadzenie kół

Dla zapewnienia bezpiecznej charakterystyki jazdy – również w ekstremalnych warunkach drogowych – ważne jest szybkie i bezpieczne przenoszenie ruchów kół. W tym celu w zawieszeniu kół stosowane są inteligentnie zaprojektowane wahacze z przegubami.

Pewność w kontakcie z kołami

LEMFÖRDER oferuje – również do złożonych konstrukcji osi – wahacze o wielu różnych, zaprojektowanych pod konkretny pojazd kształtach: od podpór prowadzących osi, wahaczy ciśnieniowych i drążków rozciąganych przez wahacze poprzeczne aż po przeguby prowadzące lub nośne. W niezależnym zawieszeniu kół, wspornik zawieszenia kół może być połączony z nadwoziem pojazdu nawet pięcioma wahaczami. W zależności od życzenia klienta, komponenty zestrajane są pod kątem komfortowej lub bardziej dynamicznej charakterystyki jazdy. Zastosowanie znajdują odpowiednio do konstrukcji wahacze dwu–, trzy lub rzadziej czteropunktowe. Oprócz wahaczy stalowych, LEMFÖRDER projektuje i produkuje również lekkie, wysokogatunkowe wahacze z aluminium.

Wahacze pełnią funkcję prowadzenia koła i często przenoszą również siły resorów, amortyzatorów i stabilizatora.

Wahacze LEMFÖRDER oferują wiele korzyści

  • Precyzyjne prowadzenie kół
  • Większy komfort jazdy dzięki tłumieniu drgań
  • Zwiększone bezpieczeństwo jazd dzięki celowej samosterowności.
  • Doskonałe prowadzenie koła i stabilne połączenie wahaczy dzięki precyzyjnie wyregulowanym przegubom nośnym i łącznikom.

Wahacz poprzeczny – charakterystyka jazdy na miarę

Lekkie wahacze aluminiowe LEMFÖRDER

Dynamika czy komfort? W przypadku niezależnego zawieszenia zależy to między innymi od konstrukcji wahaczy poprzecznych, łączących korpus pojazdu z kołem i jego oponą.

Wahacze poprzeczne marki LEMFÖRDER są precyzyjnie dostosowane do indywidualnych potrzeb i charakterystyki jazdy danego pojazdu. Ponadto w procesie produkcji stosowane są alternatywne materiały, takie jak aluminium, dzięki którym całe zawieszenie koła jest lżejsze. Lekka konstrukcja jest jedną z kluczowych technologii, zapewniających obniżenie zużycia energii przez pojazdy.

Podpory prowadzące i wahacze nośne

Podpory prowadzące i wahacze nośne LEMFÖRDER

W zależności od funkcji pełnionej przez wahacz, do prowadzenia kół wykorzystywane są podpory prowadzące lub wahacze nośne. Podpora prowadząca przejmuje siły hamowania, napędu i siły poprzeczne. Wahacz nośny podtrzymuje dodatkowo ciężar pojazdu. Przejmuje on również amortyzację i tłumienie nadwozia i ma stabilniejszą konstrukcję. Wahacze nośne stosowane są często przez producentów pojazdów na dolnym poziomie osi dwuwahaczowych i w wielopołączeniowych układach tylnego zawieszenia.

Wahacz blaszany SMiCA

Wahacze blaszane LEMFÖRDER SMiCA bez nitów i śrub.

Wahacze poprzeczne poddawane są dużym siłom i z tego względu muszą spełniać wysokie wymagania: sztywność na zginanie, wytrzymałość na zginanie i długi czas pracy. Jednocześnie pożądana jest niewielka masa w kontekście nowoczesnych, lekkich konstrukcji samochodów.

Gotowym do produkcji seryjnej rozwiązaniem firmy ZF zapewniającym lekką konstrukcję jest wahacz blaszany SMiCA (Sheet Metal integrated Control Arm). Ten wahacz poprzeczny jest wykonany bez nitów i połączeń śrubowych, dzięki czemu jego ciężar jest do 23 procent mniejszy niż tradycyjnych wahaczy blaszanych. Ponadto wymaga on mniejszej przestrzeni montażowej i zapewnia większą swobodę konstrukcyjną przy projektowaniu podwozia.

Element centralny konstrukcji: przegub kulowy

Przegub nośny LEMFÖRDER

Przeguby nośne stosowane są na przykład w wahaczach poprzecznych, drążkach kierowniczych poprzecznych i łącznikach stabilizatorów. Przegub nośny składa się z czopu kulistego i panewki i może wykonywać swobodne ruchy w trzech kierunkach. W tych trzech kierunkach niemal bezstratnie przenoszone są siły pociągowe, nacisku i odśrodkowe. Niewielkie straty są jedynie wynikiem tarcia. Dlatego też podczas produkcji czopu panewki firma LEMFÖRDER wykorzystuje wysokogatunkowe materiały, osiągając dzięki temu:

  • niewielką podatność,
  • doskonałe parametry poślizgu,
  • bardzo dobre tłumienie.

Dokładne oznaczenie przegubów nośnych wynika z kierunku przenoszonej siły: przeguby kątowe przenoszą siły odśrodkowe, a przeguby osiowe przenoszą siły osiowe.

Pozostałe produkty

Więcej informacji