Myślenie dalej

Rozwiązania mobilności

Dawne granice rozmywają się. Innowacje, które mogą wpływać na mobilność przyszłości, nie dotyczą samego pojazdu. Sieć, informacje bazujące na chmurze, uzupełniające się usługi: Firma ZF również w tej dziedzinie podąża za swoimi pomysłami nowych modeli działalności gospodarczej.

Akceptacja elektromobilności możliwa na wiele sposobów. Dlatego firma ZF uzupełnia wieloletnią kompetencję w zakresie aut elektrycznych o nowe pomysły produktów i kooperacje. We współpracy z partnerami firma ZF rozwinęła „Car eWallet”, funkcję opartą na technologii blockchain, dzięki której pojazdy automatycznie płacą za prąd w punktach ładowania, opłaty za parking lub przejazd autostradą. Dalszy przykład nowego modelu działalności gospodarczej: Aplikacje i algorytmy mogą w jeszcze większym stopni zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego, przede wszystkim dla słabszych uczestników ruchu, takich jak piesi lub rowerzyści. Inteligentny algorytm „X2Safe” ostrzega użytkownika przed grożącą kolizją z innym uczestnikiem ruchu. Koncepcja inteligentnej, kompletnej jeżdżącej ramy ze wszystkimi niezbędnymi podzespołami (ang. Intelligent Rolling Chassis), gotowej do jazdy platformy dla wyłącznie elektrycznie napędzanych pojazdów miejskich skierowana jest do wszystkich uczestników ruchu. Zupełnie równa podłoga między przednią i tylną osią umożliwia montaż prawie dowolnej karoserii i nowe koncepcje wnętrz. Ta rama nadaje się do samochodów kompaktowych, limuzyn, FunCabrio, samochodów dostawczych i autonomiczne jadącego kontenera dostawczego. I o wszystko razem z inteligentnie ze sobą powiązanymi systemami mechatronicznymi firmy ZF. Dla firm oferujących usługi carsharingu, firm taksówkowych i wypożyczalni samochodów interesująca jest aplikacja „Dashboard” firmy Openmatics. Umożliwia ona ekonomicznie zarządzanie parkiem pojazdów. Firma ZF założyła Openmatics już w 2011 roku jako pierwszą, niezależną od producentów platformę. Dzisiaj system odgrywa ważną rolę w wielu pomysłach przyszłości koncernu, dla samochodów osobowych, ciężarowych oraz zastosowań przemysłowych.

„Wizja zero” oznacza: zero wypadków, zero emisji. Do osiągnięcia tych ambitnych celów potrzebne są połączone ze sobą, automatyczne systemy.

Dalekowzroczne kooperacje

W minionych latach firma ZF rozszerzyła na stałe swoje pola działania o kooperacje. Zukunft Ventures GmbH to założona przez koncern w 2016 roku jednostka organizacyjna, która ma finansowy udział w startupach i kooperuje z firmami technologicznymi – przede wszystkim z tymi, które mogą wnieść istotny wkład w technologie przyszłości firmy ZF. Pierwszej inwestycji nowa spółka venture capital dokonała w hamburskiej firmie technologicznej Ibeo. Razem z nią firma ZF rozwinie w przyszłości nową generację technologii Lidarowych. Te postępowa technika czujników ma decydujące znaczenie właśnie dla autonomicznej jazdy. Aby wybrać właściwego partnera, firma ZF kooperuje przykładowo z „Plug and Play“, aktywnym na całym świecie akceleratorem startupów z siedzibą w amerykańskiej Dolinie Krzemowej.

Dowiedz się więcej o przemianie w firmie ZF

Dalsze informacje