Zawsze na najnowszym stanie

Inteligentne systemy mechaniczne

Mobilność staje się cyfrowa ‒ ale to nie jest cała prawda. Chipy komputerowe i procesory przetwarzają informacje, ale nie przyspieszają same samochodu. Nie mogą one również same hamować, kierować ani chronić pasażerów. Potrzebne jest do tego nadal mechaniczne połączenie. W tej dziedzinie firma ZF może pokazać swoje mocne strony. Koncern łączy superkomputer z technologią sensoryki i systemami mechatronicznymi w inteligentną mechanikę.

Produkty ZF pozwalają pojazdom widzieć, myśleć i działać. To wszystko jest równie ważne, jeżeli chodzi o dzisiejszą asystowaną i jutrzejszą autonomiczną jazdę. Potrzebna jest technologia sensoryki, która niezależnie do warunków oświetleniowych i pogodowych będzie rozpoznawać zarówno tor jazdy, własną pozycję i innych uczestników ruchu jak i sytuację we wnętrzu pojazdu. Taka analiza pod kątem 720 stopni wymaga inteligentnego sterowania. Dzięki sztucznej inteligencji „rozumie” ona, co się dzieje wokół i wewnątrz pojazdu. Potrzebne są również wydajne urządzenia uruchamiające w napędzie, układzie hamulcowym i kierowniczym oraz do ochrony pasażerów. Tylko z nimi możliwy jest ruch pojazdu i w skrajnym przypadku, dzięki poduszkom powietrznym i pasom bezpieczeństwa, również uratowanie życia pasażerów. Zgodnie z zasadą „See – Think – Act“ firma ZF podkreśla swoją wyjątkową pozycję pod względem technologii. To wymaganie można już samemu doświadczyć: układ czujników, sterowanie i urządzenia uruchamiające są na przykład w innowacyjnej ciężarówce (ang. „Innovation Truck 2016”) i innowacyjnym traktorze („Innovation Tractor 2016”) precyzyjnie do siebie dopasowane. Dzięki temu innowacyjna ciężarówka może uniknąć wypadku przez automatyczne wyzwolenie pełnego hamowania i ominięcie przeszkody. Jednocześnie utrzymuje ona samodzielnie tor jazdy i poprawny odstęp. Innowacyjny traktor wykorzystuje dodatkową elektryczną siłę napędową do przemieszczania się do przodu na trudnym terenie. Obydwa innowacyjne pojazdy firmy ZF działają autonomiczne dzięki połączonym ze sobą systemom pojazdu i infrastrukturze. Ciężarówka automatycznie wjeżdża tyłem na rampę, a traktor sprzęga się z przyczepą.

ZF ProAI: Sztuczna inteligencja

Coraz większa ilość danych czujników, do tego różnorodna możliwość reakcji: Które sterowanie może opracować taką ilość danych? W przypadku w pełni zautomatyzowanej jazdy, tzn. gdy system w całości przejmuje kontrolę nad pojazdem, sztuczna inteligencja (AI) ma doskonałe znaczenie. Dzięki głębokiemu uczeniu (ang „Deep Learning”) systemy łączą informacje na podobieństwo ludzkiego rozumu. We współpracy z firmą Nvidia firma ZF pracuje na sterowaniem wyposażonym w sztuczną inteligencję. Koncern chce wyposażyć w nią nie tylko samochody osobowe i ciężarowe, ale również maszyny rolnicze i budowlane oraz zastosowania przemysłowe.

Dowiedz się więcej o przemianie w firmie ZF

Dalsze informacje